Kas yra geotermija

Geotermija – tai šilumos gavybos būdas, kuris plačiai naudojamas daugelyje pasaulio valstybių, o pastarąjį dešimtmetį jį pradėta naudoti ir Lietuvoje. Geoterminė šiluma gaunama, naudojant įšildytą gruntą arba gruntinį, negiliai slūgstantį subspūdinį vandenį, kuriuose susikaupusi šiluma akumuliuojama specialiais, tam tikslui pritaikytais šiluminiais siurbliais. Šis šilumos gavybos būdas dažniausiai naudojamas individualių gyvenamųjų namų šildymui.
Kur begyventumėte, jūsų sklype yra šilumos, kurią galima panaudoti namui apšildyti. Geoterminio šildymo sistema iš natūralių šaltinių – žemės, oro, vandens - ima susikaupusią saulės šilumą ir panaudoja ją namo šildymui, vėsinimui ir karšto vandens ruošimui. Taip jūs gaunate net tris ketvirtadalius nemokamos energijos iš gamtos, todėl mokate tik už sunaudotą elektros energiją, kuri naudojama tik šilumos tiekimo procesui palaikyti. Tai ženkliai sumažina išlaidas būsto šildymui. Šildantis būstą šiuo būdu, viena kilovatvalandė kainuoja maždaug 5-8 centus. Tai dukart mažiau, nei šildantis gamtinėmis dujomis ir keturiskart pigiau nei elektra. Jei pasirinksite geoterminę šildymo sistemą, jums nereikes gaišti laiko derinant projektus, kiekvieną menesį mokėti abonentinių mokesčių, kelis kartus per parą kurti kūrenimo katilo, rūpintis kuru.
Geoterminio šildymo sistema plačiai paplitusi visoje Europoje. Švedijoje taip apšildoma net 70 proc. gyvenamųjų namų. Tai ekologiškiausia sistema, nes šilumos siurblys į aplinką neišskiria jokių teršalų. Ši sistema sparčiai populiarėja ne tik Europoje, bet ir Lietuvoje.

Geoterminis šildymas

Geoterminis šildymas - tai pastatų šildymo sistema, naudojanti žemės gelmių šilumą. Kai kuriose šalyse, kuriose gausu karštųjų versmių, namų šildymui dažniausiai naudojama jų energija. Tačiau daugelyje pasaulio šalių naudojama paviršiniuose žemės sluoksniuose susikaupusi saulės energija. Šią energiją įsisavinti padeda įrenginys, vadinamas šilumos siurbliu. Žemėje susikaupusi šiluma surenkama specialiu kolektoriumi, kuris horizontaliai įrengiamas tam tikrame gylyje žemėje arba vandens telkinyje išvedžiojamas vamzdynas, kurio ilgis priklauso nuo namo šilumos poreikio ir grunto tipo. Gali būti ir vertikalus vamzdynas įleidžiamas į gręžinį. Šilumos šaltinis vienais atvejais būna gruntas, kitais - vanduo. Kolektoriuje esančiuose vamzdžiuose cirkuliuoja neužšąlantis geoterminis skystis, kuris perneša šilumą iš šilumos šaltinio į šilumos siurblį. Atnešta šiluma išgarina siurblyje cirkuliuojanti freoną. Jo dujų temperatūrą dar padidina kompresorius. Ši šiluma perduodama toliau, į namo šildymo sistemą ir šilumos siurblio vandens baką, skirtą karštam vandeniui ruošti.
Geoterminis šildymas gali būti montuojamas privačiuose namuose ir didesniuose objektuose tokiuose, kaip mokyklos, viešbučiai, šiltnamiai, gamyklose ir kitur.

Geoterminio šildymo principinė schema.

Geoterminio šildymo principinė schema

Geoterminio šildymo sistemos veikimo principas
Kad veiktų geoterminio šildymo sistema ir energija nukeliautų iš vienos aplinkos į kitą, reikalingas temperatūrų skirtumas. Šiluma visada perduodama iš šiltos aplinkos į šaltą. Labai daug energijos sunaudojama medžiagos agregatinei{Dvi ar kelios sujunktos medžiagos bendram darbui atlikti} būsenai pakeisti. Todėl, kai šilumos siurblyje garuoja freonas, sugeriama labai daug šiluminės energijos. Toliau freoną stipriai ir staigiai suspaudžia kompresorius, todėl greitai pakyla jo temperatūra. Tuo metu, kai kyla freono temperatūra, iš žemės šilumos siurblys sugeria didelį energijos kiekį. Vėl keičiantis freono būsenai, jis prarandą daug šiluminės energijos, atiduodamas ją į patalpų šildymo ar karšto buitinio vandens ruošimo sistemą.

Šiuos procesus galima pavaizduoti maždaug taip:

Geoterminis šildymas

Kodėl verta montuoti geoterminį šildymą?
1. Mažos eksplotacijos išlaidos.
Apytiksliai ~100 m2 šildymo ir karšto vandens ruošimo išlaidos per metus 2500 Lt. Tik pagalvokite, ką galimą būtų nuveikti su pinigais, kuriuos sutaupysite!
2. Šildymas be jokių rūpesčių.
Šilumos siurblys reguliuoja šildymo temperatūrą, todėl jį įsirengus praktiškai nebereikės nieko daryti.
Jums nebereikės:
Nuolatos galvoti, kur sandėliuoti pašalintus pelenus;
Pastoviai tikrinti, ar kuras katile neužgeso, nesibaigė;
Nuolatos papildyti kuro atsargas;
Nebereikės kokėti didelių elektros sąskaitų;
Jaustis nesaugiai dėl galimo dujų nutekėjimo;
Galvoti apie sklindanti kvapą ir triukšmą;
Ieškoti, kur sandėliuoti kurą.

3. Jokios žalos aplinkai.
Geoterminis šildymas į aplinką neišskiria jokių dujų ar kitokių kenksmingų medžiagų, yra visiškai ekologiškas. Naudodami žemės energiją, išsaugote švarią aplinką jūsų pačių kieme.
4. Savaime atsinaujinantis šilumos šaltinis.
Geoterminiam šildymui naudojama energija ateina iš saulės, todėl atsinaujina savaime ir visiškai neteršia gamtos.

Geoterminio šildymo sistemos įrengimo darbai
1.Kolektoriaus klojimas.
2.Elektros instaliavimo darbai.
3.Vamzdžių montavimas. Jungtys. Priedai. Cirkuliaciniai siurbliai.
4.Jutiklių prijungimas.
5.Šildymo sistemos vamzdžių pildymas.
6.Antifrizo pildymas.
7.Suprogramavimas.
8.Sistemos paleidimas.